годишњица упокојења једног од студеничких ктитора – седам векова (1321-2021)
Ктиторски натпис краља Милутина исклесан је на четири мермерне плоче уграђене испод кровног венца олтарске апсиде Краљеве цркве у Студеници. Из ктиторског натписа се сазнаје да је црква посвећена Светом Јоакиму и Ани и подигнута 1313/1314. године:
+ У име Оца и Сина и Светога Духа, ја, слуга Божији Стефан Урош, праунук светога господина Симеона и унук првовенчанога краља Стефана, син великога краља Уроша, и краљ свих српских земаља и поморских, сазидах овај храм у име светих праведника и предака Христових Јоакима и Ане, 6822. године, 22. индикта (за наведену годину одговарајући би био 12. индикт). И све што приложих овоме светом храму и у хрисовуљу уписах. Ко ли ово измени, нека је проклет од Бога и од мене грешнога, амин! + Сазида се, пак, овај храм трудом архимандрита и протосинђела игумана Јована.
Формулишући натпис, краљ Милутин у њему најпре помиње своје знамените претке и истакнуте задужбинаре: прадеду Светог Симеона, деду Светог Стефана Првовенчаног и оца краља Уроша I. Посветивши цркву Христовим прародитељима Јоакиму и Ани краљ Милутин је указао част не само родитељима Пресвете Богородице већ и својим прецима чији је значај истицао и у осталим својим задужбинама. Подижући своју студеничку цркву, краљ се постарао да своје ктиторство потврди и даровном повељом – хрисовуљом, што је у натпису и истакнуто: „И све што приложих овоме светом храму и у хрисовуљу уписах“. Поменута хрисовуља нажалост није сачувана. На натпис краља Милутина надовезује се још једна мермерна плоча која истиче заслуге студеничког архимандрита и протосинђела Јована за подизање храма. У појединим удубљењима слова пронађени су трагови црвене боје, што сведочи о томе да је натпис првобитно био обојен. Почетком XIX века, 1803. године, непосредно изнад мермерне плоче натписа на источној страни олтарске апсиде монах Никифор уписао је црном бојом своје име: „Никифор 1803“. Овог монаха турци су обесили у Пећи 1806. године.
Саопштења_IX_1970_Натпис на Краљевој цркви у Студеници





